Wanda Chotomska
Urodziła się w 1929 roku w Warszawie. Studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Jest autorką wierszy, opowiadań, scenariuszy bajek filmowych dla dzieci. Pierwsze jej utwory zostały opublikowane na łamach "Świata Młodych" w roku 1949. Za twórczość literacką, radiową i telewizyjną pisarka otrzymała wiele nagród i odznaczeń państwowych i resortowych. Została też odznaczona Orderem Uśmiechu (1969). Wydała kilkanaście zbiorów wierszy dla dzieci. Między innymi: Wiersze pod psem, Siedem księżyców, Tańce polskie, Remanent, Kram z literami, Dla każdego coś śmiesznego, Dlaczego ciele ogonem miele, Kaczka-tłumaczka, Drzewo z czerwonym żaglem (wpisane na Listę Honorową IBBY), Pięciopsiaczki, Miotła i ptak.


Joanna Papuzińska
Urodzona w 1939. Z wykształcenia dziennikarka. Profesor zwyczajny na Uniwersytecie Warszawskim. Poetka i prozaik, historyk i badacz literatury, krytyk literacki, autorka licznych prac teoretycznych z zakresu bibliotekoznawstwa i literatury dla dzieci oraz niestrudzony popularyzator czytelnictwa. Opublikowała kilkanaście prac naukowych i kilkadziesiąt książek dla dzieci młodszych, wielokrotnie nagradzanych. "Darowane kreski" - wyróżnienie w edycji 1994 Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Janusza Korczoka; "Wędrowcy" (Nasza Księgarnia, 1983, 1988) - zaliczenie do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży w 2002; "Chwilki dla Emilki" - nominacja do nagrody literackiej PS IBBY Książka Roku 2004, wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2004, nominacja do nagrody BESTSELLERek 2004; "Śpiące wierszyki" - nominacja do nagrody literackiej PS IBBY Książka Roku 2005.


Stasys Eidrigevicius
Światowej sławy malarz, plakacista, twórca ekslibrisów, rysunków, ilustracji książkowych, happeningów, instalacji. Urodził się 24 lipca 1949 roku we wsi Medyniszki na Litwie. W latach 1964-68 uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Kownie. Studia artystyczne na wydziale malarstwa i grafiki rozpoczął w 1968 roku w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie, którą ukończył w 1973 roku dyplomem na Wydziale Malarstwa. Od 1980 roku mieszka w Warszawie.

eidrigevicius.com


Joanna Kulmowa
Pisarka i poetka, z zawodu jest aktorką i reżyserem. Jej utwory są nastrojowe a oprócz liryzmu i refleksji zawierają elementy dowcipu i groteski. Joanna Kulmowa jest też autorką utworów scenicznych, librett operowych i słuchowisk radiowych. Znacząca część jej twórczości to utwory adresowane do młodych odbiorców, podobnie jak baśniowa opowieść "Mysz jak nie mysz", która ukazała się w 2011 roku w cyklu "Perełki Mili".


Zofia Beszczyńska
Jest poetką, autorką opowiadań fantastycznych, krytykiem literackim, tłumaczką literatury francuskiej. Pisze dla dzieci i dorosłych.
Brała udział w festiwalach poetyckich, m.in. w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina, 1998), Strudze (Macedonia, 2002 i 2003), Hawanie (Kuba, 2007), Calicut (Indie, 2007) i Granadzie (Nikaragua, 2009). Ponadto przekłady jej wierszy i prozy były publikowane m. in. na Litwie, w Hiszpanii, Niemczech, Meksyku, Stanach Zjednoczonych.
Jej najważniejszymi książki dla dzieci są: Kot herbaciany (1999 - nagroda Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku"; wyróżnienie w Konkursie "Dziecięcy Bestseller Roku 1999"),
Bajki o rzeczach i nierzeczach (2002 - nagroda Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku"; wyróżnienie w Konkursie "Dziecięcy Bestseller Roku 2002"), Tajemnicza ścieżka (2004),
Z górki na pazurki (2005 - Książka Lata 2005; wyróżnienie Biblioteki Raczyńskich; wyróżnienie dla najlepszej książki poetyckiej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku"; wyróżnienie "Białego Kruka" w konkursie Internationale Jugendbibliotek w Monachium, Niemcy), Dziwny kraj (2007).
Ostatni przekład to Żółty Smok - Baśnie chińskie (2008).
Najważniejsze zbiorki dla dorosłych: Okno w drzewie (1992), Miejsca magiczne (2003), Wyspa świateł (2004).

www.beszczynska.eu


Liliana Bardijewska
Urodzona w 1955 roku. Ukończyła filologię słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka utworów prozatorskich i słuchowisk dla dzieci, sztuk teatralnych i TV, krytyk literacki i teatralny, tłumacz literatury bułgarskiej. Napisała powieści dla dzieci: "Ratatuj", "Bractwo Srebrnej Łyżeczki" i "Dom ośmiu tajemnic", oraz bajki dla najmłodszych "Zielony wędrowiec" i "Moje - nie moje". Kilkakrotnie była laureatką konkursu dramaturgicznego, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Książki "Zielony wędrowiec" (2001) oraz "Dom ośmiu tajemnic" (2006) zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY tytułami "Książki Roku".

www.lilianabardijewska.com


Emilia Waśniowska
(1954 - 2005)
Emilia Waśniowska napisała szereg wierszy i opowiadań publikowanych w podręcznikach szkolnych, antologiach czasopismach oraz zbiorach poezji i prozy, wśród których wymienić należy: "Kiedy słychać ptaki", "Beskidzkie obrazki", "Oswajam strach", "Pokochać Babę Jagę" oraz "Wesołe miasteczko". Teksty adresowane zarówno do dzieci jak i dorosłych dotykają zazwyczaj zagadnień związanych z życiem i przemijaniem, radością i cierpieniem. Autorka była członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jej twórczość spotyka się z przychylnym odbiorem czytelników oraz krytyki literackiej, o czym świadczą liczne nagrody. Tomik "Nie obrażam się na Boga" wyróżniono w Poznańskim Przeglądzie Nowości Wydawniczych "Książka Zimy 2003/2004". Autorka była nominowana w 2003 roku do nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej "Sztuka Młodym". W 2005 roku twórczość Emilii Waśniowskiej nagrodzona została statuetką "Pegazika" podczas IV Poznańskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży
Zobacz więcej: 1 I 2 I 3
Recenzje: 1

Radomiła
Birkenmajer-Walczy
Radomiła Birkenmajer-Walczy, pseudonim Miladora, jest humanistką z wykształcenia i przekonań i krakowianką z wyboru. Po latach uczenia innych zaczęła uczyć także siebie. W rezultacie pisze, maluje i komponuje, żyjąc z fantazją. Jej specjalnością są krótkie formy prozatorskie, publikowane między innymi na portalu pisarskim (www.portal-pisarski.pl). Ulubione motto: "Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać." (Romain Gary). Książka "Ciotka, my i reszta świata" jest jej debiutem wydawniczym.


Bohdan Butenko
mistrz współczesnej ilustracji, absolwent warszawskiej ASP, dyplom uzyskał w 1955 roku w pracowni J.M. Szancera. Autor rysunków, kolaży i plakatów, twórca własnej koncepcji graficznego opracowania książki, gdzie obraz i słowo stanowią integralną całość. Współpracuje z wieloma wydawnictwami na terenie kraju i za granicą. Zilustrował ponad 200 książek. W swoim dorobku posiada książki autorskie takie jak: "Pierwszy! Drugi! Trzeci!" (1975) czy "Kapiszon, krokodyl i." (2003). Pomysłodawca kultowych już komiksów opisujących przygody Gapiszona, Gucia i Cezara.
Książki w opracowaniu graficznym Butenki spotykają się z bardzo przychylnym przyjęciem i były wielokrotnie nagradzane. Autor otrzymał między innymi: II nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Książek w Moskwie (1970), Premio Europeo w Padwie (1976), Cankaya Prize na Międzynarodowej Wystawie Ilustracji w Istambule (1993), Medal polskiej sekcji IBBY za całokształt twórczości (2004) Nagrody i wyróżnienia w konkursach PTWK na "Najpiękniejszą Książkę Roku" (1963, 1967, 1970, 1988, 1990), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006).

www.butenko.pl


Józef Grzegorz
Ratajczak
(1932 - 1999)
Poeta, prozaik i eseista, autor wielu utworów literackich dla dzieci i młodzieży. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1982 roku otrzymał doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Należał do założycieli grupy "Wierzbak" (1956).
Pracował jako kierownik artystyczny klubu "Od Nowa" (1958 - 1962), kierownik literacki Teatru "Marcinek" i Teatru Polskiego oraz redaktor radio i telewizji polskiej.
Współpracował z wieloma pismami "Nurt", "Arkusz", "Teatr" oraz "Gazeta Wyborcza" i inne.
Wśród bogatego dorobku literackiego wymienić należy: tomiki poezji: "Niepogoda" (1957), (nagrodzony), "Ballada dziadowska" (1973), "Kamyki Dawida" (1991), "Czucie i wiara" (1993), oraz powieści i zbiory opowiadań: "Gniazdo na chmurze" (1970), "Wianek z baranich kiszek" (1976), "Po nocy noc" (1980), "Węzeł" (1996), eseje i szkice literackie: "Lekcje u Iłłakowiczówny" (1986), "Krzyk i ekstaza" (1989).
Twórczość Józefa Ratajczaka była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana.
Otrzymał m.in.: Nagrodę Młodych Miasta Poznania (1960), Nagrodę im. S. Piętaka (1971), Nagrodę im. J. Kasprowicza (1976), Nagrodę im. W. Reymonta (1985).
"Romantyczni kochankowie" 1989, "Umrzeć z miłości" szkice o romansach młodopolskich. 1999, "Zgasły brzask epoki" 1980.





Elżbieta
Krygowska-Butlewska
Elżbieta Krygowska-Butlewska jest absolwentką Wydziału Grafiki w PWSSP w Poznaniu. Uczy rysunku i projektowania graficznego w Liceum Plastycznym w Poznaniu. W swoich pracach potrafi posługiwać się ciętym dowcipem satyryka, a równocześnie tworzy pełne ciepła, malarskie wizje do poetyckich tekstów. Doświadczenie ilustratora oraz kontakt ze światem książki zaowocowały pomysłem stworzenia własnego wydawnictwa, które pod nazwą MILA rozpoczęło działalność w 2005 roku.

Zobacz więcej: strona WWW
Recenzje: 1
Ilustrowane książki: 1




Jakub Haremza
Jakub Haremza absolwent wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w Pracowni Ilustracji Wydawniczej profesora Mirosława Adamczyka w 2010 roku.
Brał udział w wystawach pokonkursowych organizowanych w kraju i zagranicą.
Aktualnie zajmuje się grafiką projektową, ilustracją, plakatem.
Jego ilustracje do Garbusa zostały wyróżnione w konkursie organizowanym przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych: Książka Dobrze Zaprojektowana - zacznijmy od dzieci - 2010.

Zobacz więcej: strona WWW




Małgorzata Gintowt
Rodowita Olsztynianka. Z zawodu jest informatykiem. Pisaniem dla dzieci zajmuję się, odkąd przyszedł na świat jej synek Paweł. To jego zamiłowanie do słuchania bajek i wierszy skłoniło ją do przelania na papier własnych pomysłów. Zaczynała od wierszyków: Wesołe literki, Kolorowe cyferki, Kim zostać?, Zwierzyniec od A do Ż, Gdy dorosnę, Zakątek psotnych zwierzątek, Usypianki malucha. Potem były bajki: Wyprawa do Miodocji, Mikołaj w opałach, Leśne przygody.


Hanna
Grodzka-Nowak
Hanna Grodzka-Nowak ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (1969). Zajmuje się ilustracją książkową dla dzieci. Przez wiele lat pełniła funkcję redaktora artystyczno-graficznego czasopisma "Miś - przyjaciel najmłodszych". Wykonywała również ilustracje do "świerszczyka", "Płomyczka" i "Płomyka".
W 1984 roku została nagrodzona przez dzieci odznaką "Uśmiechniętego Niedźwiadka" za najpiękniejszą ilustrację do czasopisma "Miś".
Ilustracje Hanny Grodzkiej-Nowak prezentowane były na wystawach w Poznaniu, Zamościu, Płocku, Słupsku i w Warszawie, jak również za granicą (trzykrotnie na Międzynarodowym Biennale Ilustracji w Bratysławie).
Hanna Grodzka-Nowak szczególnie ceni twórczość literacką Emilii Waśniowskiej. Wykonała ilustracje do trzech książek tej autorki: "Mili-Lili-Lawi" (1988), "Przychodzę do Ciebie" (1989), "Powrót Wojciecha" (1996).


Agnieszka Jurek
Poznaniaka, urodzona w 1971 roku. Uczyła się rysunku i malarstwa u Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej w Liceum Plastycznym w Poznaniu. Studia filmowe zakończyła dokumentem o amerykańskim reżyserze filmowym, Davidzie Lynchu, i jego serii animowanej "Dumbland".
Agnieszka Jurek od lat mieszka i pracuje w Niemczech. Zajmuje się realizacją filmów dokumentalnych i eksperymentalnych. Obecnie ilustruje autorską serią książeczek "Jaskółki". Ta zabawna i urocza seria dla dzieci niebawem ukaże się nakładem Wydawnictwa Mila.

Więcej informacji o autorce na stronie internetowej: www.agnieszka-jurek.com